Zehir

Programlar

Dünya nüfusu her geçen gün artıyor... Kentsel, sosyal, ekonomik ve teknolojik gelişmeler de bu önlenemez hıza ayak uyduruyor. Günümüzde daha kalabalık bir toplum var. Ancak insanlar her zamankinden çok daha yalnız ve içindeki boşluğu doldurmak için arayışta. Bu tercihlerin en tehlikelisi ise madde bağımlılığı!

Madde bağımlısı hemen hemen herkesin benzer bir hikayesi var:

* Sorunlu bir çocukluk dönemi.

* Arkadaş ortamı.

* Genç yaşta kararan hayatlar ve aileleri...


Bonzai doğal bir uyuşturucu madde değil... Laboratuar ortamında hazırlanan bu sentetik madde, tıpkı eroin ve diğer kimyasallar gibi toz halinde. Özel bir takım çözücü maddelerle beraber eritiliyor. Herhangi bir bitki türünün üzerine sprey olarak sıkılıyor.


Bonzainin bitki görünümlü oluşu, onun kimyasal uyuşturucu maddeler gibi olmadığı yanılgısını doğuruyor. Gerçekte bonzai, tıpkı eroin gibi, diğer kimyasal uyuşturucular gibi ölüm riski taşıyan, bağımlılık yaratan, hem fiziksel sağlığı hem de ruhsal sağlığı bozan çok tehlikeli bir sentetik bir madde.


Ama bir çıkış yolu var!


Uyuşturucu da diğer türler gibi insanoğlunun terk edebileceği bir bağımlılık. Zehir, uyuşturucudan kurtulmayı başaranların hikayesini ekrana taşıyor. Medyada sentetik uyuşturucu maddelerin sıkça yer alması gençleri uyuşturucuya davet mi ediyor? Arkadaş çevresi madde bağımlılığına başlamada ne kadar etkili? Ebeveynler çocuklarının kötü alışkanlıklardan uzak durması için ne yapmalı? Türkiye'nin önde gelen uzmanları bağımlılıkla mücadelede kritik ayrıntıları paylaşıyor. Programda ayrıca uluslararası zehir rotası üzerindeki Türkiye'deki uyuşturucu trafiği de derinlemesine inceleniyor. Narkotik polisin zehir tacirleriyle mücadelesi ilk kez yayınlanacak görüntülerle ekrana taşınıyor.


Deneyimli gazeteci Emin Demirel ve ekibinin hazırladığı Zehir, TRT Belgesel'de...

Fotoğraflar
Fragmanlar
  • Zehir - Fragman - TRT BelgeselZehir - Fragman - TRT Belgesel