Yöresel Enstrümanlar

Programlar

Ustalık Emek İster, Ruh İster…

TRT BELGESEL ekranlarında yakın zaman içerisin de yayınlanacak olan ‘’Yöresel Enstrümanlar – Tulum; Zamanın Ruhu’’ belgeseli, sinematografisi ile gerçek anlam da göz dolduruyor.

Belgeselin yaratıcı ekibi, Karadenizin uçsuz bucaksız coğrafyasını sarıp sarmalamış, geçmişten günümüze kadar varlığını devam ettirmiş, bugün ve yakın zamana kadar kullanılmakta olan ‘’Tulum’’ enstrümanını konu alıyor. Günümüz de çoğumuzun yalnızca bir eğlence aracı olarak gördüğü Tulum, tamamen farklı bir açıdan ele alınıyor ve dramatik bir dille anlatılıyor.

Ustanın (Bülent Bekar) enstrümanı üretmesi ile birlikte, doğa ve insanın cömertliğinin bir sanata nasıl hayat verdiği gözler önüne seriliyor. Belgeseli izlerken enstrümanın yapımına animasyon anlatımlar aracılığıyla eksiksiz bir şekilde hakim olabiliyor, ayrıca enstrümanın yaşadığı bölgenin ruhunu tam anlamıyla hissedebiliyorsunuz. Belgesel kendine özgü anlatımı ile içerikte tek düze anlatımı ortadan kaldırıyor ve ekran başındaki izleyici için izlenmesi keyifli bir ortam sağlıyor.

Yönetmenlini Doğan Baran Kurtoğlu’ nun üstlendiği belgeselin eşsiz sinamatografisini ise Cenk Özer kuruyor. Belgeselin kendi alanında ki başarısını, kurgusundan ışığına, müziğinden animasyonlarına kadar şüphesiz ki ekibin profesyonelliği sağlıyor. Yakın zaman da TRT Belgesel ekranlarında yayınlanacak olan bu sıradışı belgeseli, Tulum ile doğanın iç içe oluşuna tanıklık ederek, zamanın ruhunu anlayarak ve hissederek izleyebilirsiniz.

Fotoğraflar