Yeryüzü Hikayeleri

Programlar

Farklı Coğrafyaların “Yeryüzü Hikayeleri” TRT Belgesel’de
Yeryüzü Doktorları’nın gönüllülük serüveni 
belgesel film oldu.

Yeryüzü Doktorları’nın (YYD) 14 yıldır 35’in üzerinde ülkede yaptığı tıbbi ve insani çalışmalar, ödüllü Üç Yol filminin yönetmeni Faysal Soysal’ın yönetmenliğiyle belgeselleştirildi. “Yeryüzü Hikayeleri” belgesel filmi, bir doktorun ve uzaklardaki yardıma muhtaç bir hastanın hikayelerini bir araya getiriyor. 


Dünyanın bütün coğrafyalarında “misyon değil merhamet” diyerek gönüllerini ortaya koyan Yeryüzü Doktorları’nın 14 yıldır 35’in üzerinde ülkede yaptığı tıbbi ve insani çalışmalar, TRT’nin öncülüğünde “Yeryüzü Hikayeleri” adı altında belgesel film oldu. Yönetmenliğini Faysal Soysal’ın yaptığı belgesel film, Yeryüzü Doktorları’nın izinde gidilen ülkenin sosyal ve coğrafi yapısını, etnik kimliklerini, kültürel ve dini değerlerini dramatik ve estetik bir dille görselleştiriyor. 

“Yeryüzü Hikayeleri Belgeseli”, gönüllü yardım kuruluşlarının yardım faaliyetlerini haber dili ile anlatmaktan ziyade uzak coğrafyalardaki sıcak insan hikayelerine samimi ve evrensel bir dille odaklanıyor.

 Öğretici bir dilden uzak ve melodramik yönlendirmelere başvurmadan gönüllü sağlıkçı (doktor, eczacı, dişçi, hemşire) ve hasta hikâyelerini merkeze alıyor. Savaş, afet, kuraklık ve her çeşit yoksunluğun baş gösterdiği yerde yardıma koşan sağlıkçılarla birlikte belgesel ekibi de onlarla yola koyuluyor. Anbean gönüllülerin izinde yapılan çalışmalar takip edilerek, gidilen ülkenin sosyal ve coğrafi yapısı, etnik kimlikleri, kültürel ve dini değerleri görüntüleniyor ve dramatik bir kurgu ile belgeselleştiriliyor. Gönüllülerin ve yardım alan hasta ya da afetzedelerin sahici ve samimi hikâyeleri merkeze alınıyor. Her belgesel bölümünde, operasyona giden sağlıkçıların karar ve hareket anından, oradaki çalışmalara; şahit olunan vaka ve hikâyelerden, geri dönüşlerine kadar dinamik bir takip seyri var. Zaman zaman Türkiye'den giden gönüllü ekipten ayrılıp şehrin-köyün sokaklarına yardım alan hasta ya da yakınlarına eşlik edilip seyirciyle farklı yolculuklara çıkılıyor. O ülkedeki insanların yaşadıkları doğal şartlar, umutlar ve hayaller konuşuluyor. Türkiye’nin dostluğu ve kardeşliği ile ilgili düşündükleri ve hissettikleri algılanmaya çalışılıyor.  Her bölümde bir ülkenin farklı sosyal ve coğrafi tabanındaki olaylar, renkler ve katmanlar sinematografik bir dille görselleştirilerek, gidilen ülke hakkında daha kapsamlı, siyasi, coğrafi, kültürel ve ekonomik şartları yansıtan bir resim çizilmeye çalışılıyor.

Yeryüzü Doktorlarının Çalışma Alanları
35 ülkeye tıbbi ve insanı yardım
Bir grup doktorun 2000 yılında bir araya gelerek oluşturduğu Yeryüzü Doktorları (Doctors Worldwide), bugün dünyanın neresinde temel sağlık hizmetlerinden mahrum bir insan varsa; diline, dinine, ırkına, cinsiyetine bakmaksızın tıbbi yardım ulaştırmaya çalışıyor. Tüm kavramların içinin boşaldığı, kalkınma adı altında her yerin talan edildiği, medeniyet adına sömürgeciliğin, hayırseverlik adına misyonerliğin yapıldığı kısacası vicdansızlığın kol gezdiği yerlerde Yeryüzü Doktorları; “merhamet, insan kutsallığı, ahlakilik, gönüllülük, tevazu, dürüstlük, şeffaflık, diğerkâmlık, güvenilirlik, bağımsızlık, açıklık” şiarlarının gölgesinde çalışmalarını samimice devam ettirmeye çalışıyorlar. 

Yeryüzü Doktorları, kurulduğu 14 yıldan bu yana; Sudan, Inguşetya, Kongo, Filistin, Sierra Leone, Gana, Hindistan, Kenya, Bangladeş, Nijer, Sri Lanka, Bosna, Irak, Kosova, Guatemala, Makedonya, Endonezya, Lübnan, Afganistan gibi 35’e yakın ülkeye tıbbi ve insani yardım ulaştırdı.

Açlık ve yoksullukla mücadele  
Tüketimin sınırsızca ve fütursuzca olduğu bu zaman diliminde; seller, tropik fırtınalar, uzun süreli kıtlıklar gibi doğal felaketler, savaşlar, iç karışıklıklar, tarımsal altyapı bozuklukları, eğitimsizlik, çevrenin aşırı sömürülmesi gibi nedenlerle dünyanın çeşitli bölgelerinde insanlar açlık çekiyor. Yeryüzü Doktorları yoksulluk istatistiğini şu rakamlarla özetliyor:

578 milyon Asya ve Pasifik’te 
239 milyon Sahra altı Afrika’da 
53 milyon Latin Amerika ve Karayipler’de 
37 milyon Yakın Doğu ve Kuzey Afrika’da
19 milyon gelişmiş ülkelerde

Ve sadece televizyon ekranlarında gördüğümüz karnı şiş, bir deri bir kemik kalmış çocukların yaşadıklarını şöyle tarif ediyorlar: “Açlığın kurbanları haftalar ve hatta aylarca, ortalama bir kişinin sağlıklı bir yaşam sürebilmesi için önerilen 2100 kilokaloriden oldukça azıyla yaşamak zorundadırlar. Buna bağlı olarak vücut, fiziksel ve zihinsel aktivitelerini azaltarak bu enerji açığını kapatmaya çalışır. Aç bir akıl konsantre olamaz, aç bir vücut inisiyatif alamaz. Aç bir çocuk oyuna ve derslere yönelik tüm isteğini yitirir. Açlık aynı zamanda bağışıklık sistemini zayıflatır. Doğru beslenemeyen bireyler ve özellikle çocuklar daha kırılgan olur, hastalıklarla savaşta çok daha zayıf bir hale gelebilirler.’’

Sağlık merkezleri  
Yeryüzü Doktorları, bu korkunç yıkımın ortasında beslenme sağlığı merkezleri oluşturuyor. Gıda yetersizliği tespit edilen çocuklara tıbbi gıdalar dağıtıyorlar ve periyodik şekilde gelişimlerini izliyorlar. Bu program çerçevesinde ağır beslenme bozukluklarını tedavi etmek üzere; Somali’de 3, Nijer’de1 Beslenme Sağlığı Merkezi açıldı. Tüm bunların yanı sıra Demokratik Kongo Cumhuriyeti Katanga Bölgesinde 5 Anne ve Çocuk Sağlığı Merkezi açıldı. Her yıl Kurban bayramında, et ve proteine ulaşması yılda ancak 2 defa mümkün olan coğrafyalara, her yıl yaklaşık 8-10 bin kurban bağışı gerçekleştiriliyor.

 

 

 

Fotoğraflar
Fragmanlar
Bölümler
 • Yeryüzü HikayeleriYeryüzü Hikayeleri
 • Yeryüzü HikayeleriYeryüzü Hikayeleri
 • Yeryüzü Hikayeleri - 1. Bölüm FragmanYeryüzü Hikayeleri - 1. Bölüm Fragman
 • Yeryüzü Hikayeleri - 2. Bölüm FragmanYeryüzü Hikayeleri - 2. Bölüm Fragman
 • Yeryüzü Hikayeleri - 3. Bölüm FragmanYeryüzü Hikayeleri - 3. Bölüm Fragman
 • Yeryüzü Hikayeleri - 4. Bölüm FragmanYeryüzü Hikayeleri - 4. Bölüm Fragman
 • Yeryüzü Hikayeleri 5. Bölüm FragmanYeryüzü Hikayeleri 5. Bölüm Fragman
 • Yeryüzü Hikayeleri 6. Bölüm FragmanYeryüzü Hikayeleri 6. Bölüm Fragman
 • Yeryüzü Hikayeleri - 7. Bölüm FragmanYeryüzü Hikayeleri - 7. Bölüm Fragman
 • Yeryüzü Hikayeleri - 8. Bölüm FragmanYeryüzü Hikayeleri - 8. Bölüm Fragman
 • Yeryüzü Hikayeleri - Uzun Fragman | TRT BelgeselYeryüzü Hikayeleri - Uzun Fragman | TRT Belgesel
 • Yeryüzü Hikayeleri - 1. BölümYeryüzü Hikayeleri - 1. Bölüm
 • Yeryüzü Hikayeleri - 2. BölümYeryüzü Hikayeleri - 2. Bölüm