Taşların İzinde Likya

Programlar

TRT Belgesel Kanalı’nda çok yakında yayına girecek Taşların İzinde Likya Belgeseli yaklaşık 7 bin yıl önce, güneybatı Anadolu’nun Akdeniz’e kavuştuğu noktada filizlenen olağanüstü Likya medeniyetine ışık tutuyor. Göçebelerin, azizlerin, korsanların, özgürlük savaşçılarının, kadim insanların, yarı-tanrıların diyarıydı Likya… Bugün, dünyanın en güzel 10 uzun mesafe yürüyüş rotasından biri olan Likya yolu, bu köklü uygarlığın sadece görünen yüzü...

Likyalıların bu dağlık coğrafyada, sahil kesimi ile yaylalar arasında kurdukları yaşamdan önce nereden göçüp geldiklerine dair çok sayıda tez var. En güçlü ihtimal; antik çağdan önce Anadolu’ya yerleşen ve bir Hint-Avrupa kavmi olan Luvi kökenli olduklarına dair.

M.Ö. 2’inci binyılda Hititler’in himayesinde yaşarken Lukka olarak anılmaya başlamışlar. Lukka kelimesi köken olarak; ışık, aydınlık, gündoğumu gibi anlamlar taşıyor.

Likya medeniyeti zaman içerisinde o kadar çabuk ilerler ki hemen her hükümdar Likya’ya sahip olmak ister. Giritliler, Persler, Araplar ve Romalılar imparatorluklarının var olduğu hemen her dönemde Likya yönetiminde söz sahibi olmak için savaşır. Fethiye’den Antalya’ya kadar uzanan sahil şeridinde, dağları, uçurumları, yaylaları, ovaları ve verimli topraklarıyla Likya her dönem iştah kabartmıştır.

Geçmişte olduğu gibi günümüzde de cazibesini kaybetmeyen Likya, Anadolu’nun boynundaki eşsiz bir kolye gibidir. Ege ile Akdeniz’in buluştuğu topraklar her yıl binlerce turisti kendisine çeker. Likya erken çağda Bellerophontes’in kahramanlıklarıyla ünlenir. Homeros’un anlatımıyla Antalya’ya 86 km mesafedeki Olimpos’ta alevler saçan üç başlı Chimera canavarını uçan atı Pegasus’un üzerinde mızrağıyla öldüren yarı Tanrı yarı insan Bellerophontes Likya’ya huzuru getirir.

Günümüzde dünyanın dört bir yanından ziyaretçi akınına uğrayan Olimpos’taki Yanartaş’ın sönmeyen ateşinin Chimera’nın Pegasus’un ayaklarına doğru gönderdiği alevlerden kaynaklandığı söylenir.

Chimera canavarını alt eden Bellerophentes’in torunu Sarpedon da Likya adına Troya Savaşı’na katılır ve askeri dehası ve kahramanlıklarıyla savaşın kazanılmasını sağlar ancak hayatını kaybeder.

Yapımcı Firma Aton Prodüksiyon
Yönetmen Altan Sazak
Yapımcılar Erdiba Doğan Özkağra, Gökhan Özkağra, Volkan Ateş
Genel Koordinatör Volkan Bilal Çetin
Oyuncular Bedia Öztep, Buket Dereoğlu, Aykut İğdeli, Emin Yaraç, Volkan Bilal Çetin, Talha Sayar, Selay Taşdöğen, Sedat Mehter

 

Fotoğraflar
Fragmanlar
  • Taşların İzinde LikyaTaşların İzinde Likya