Sırr-ı Aşk

Programlar

Sırr-ı Aşk’ı, yani aşkın sırrını keşfetmek için çıktık yola...   

Çağımızın belki de en büyük aile dramı,  biz anlaşamadık ayrılıyoruz, elektrik alamadık, aramızdaki sevgi bitti diyerek, bazen pire için yorgan yakarak bir yuvayı dağıtmak, çocuklarımızı psikolojik bir buhranın içine sürüklemek.   

Oysa böyle miydi atalarımız, nenelerimiz dedelerimiz...  Ne zorluklara ne yokluklara göğüs gerip beraber Hak tecelli edinceye kadar bırakmamışlardı birbirlerinin ellerini.   
Peki, neydi o yuvayı yarım asır ayakta tutan? Bugünkü neslin başaramadığı, anlayamadığı o duygu neydi? Nerede yanlış yapıyorduk? Eskisi gibi mi sevemiyorduk yoksa sevginin ne olduğunu mu bilmiyorduk?   

“Eşe saygı” kavramını bilerek mi geçirdiler yıllarını yoksa tesadüf müydü bu evliliğin asra dayanması?  

 Yeni nesillere bir ders niteliğindedir “Sırr-ı Aşk”. 40 yıldan uzun süren evlilikleriyle konuk ettiğimiz eşleri; kendi mekânlarında şakalaşmaları, atışmaları, belki birbirlerine yaptıkları nazları ile izleyiciyle buluşturuyoruz.   

Bir eş eve geldiğinde kapıya terliğini çevirip koyarak onu güler yüzle karşılamak ne demek, akşam televizyonun karşısında elinde cep telefonu ile oynamadan eşinle vakit geçirebilmek, sohbet edebilmek ne demek, yokluk ve varlık içinde yaşamak ne demek, bunları yeni nesillere gösterme şansına sahip oluyoruz “Sırr-ı Aşk” la.   

İlk nasıl tanıştıklarını merak ederek başlayıp, isteme faslından, düğün hatıralarına ve çocuk sahibi olmalarına, en zor anlarından, en mutlu anlarına kadar şahitlik ediyoruz. Her ailenin her yörenin kendine ait belki de onları diri tutan geleneklerini, uygulamalarını ve bunların sırrını keşfediyoruz.    Aşkın sırrını kimi zaman İstanbul hanımefendisi ve beyefendisi bir çiftten, kimi zaman Anadolu'nun uçsuz bucaksız bozkırlarında yaşayan köylü bir çiftten dinliyoruz. Bu sırrın para ile eğitim ile mekân ya da zaman ile değil, başka şeylerin meyvesi olduğunu hep birlikte görüyoruz.   

Kim bilir belki de genç bir çiftin evliliğini kurtarmasına, masum yavruların aile sevgisini doyasıya yaşamasına vesile olacaktır “Sırr-ı Aşk”. 

Fotoğraflar
Fragmanlar
  • Sırrı Aşk - 1. Bölüm Fragman - TRT BelgeselSırrı Aşk - 1. Bölüm Fragman - TRT Belgesel