Sel Suyunun Ardından

Programlar

Yakın geçmişte asimilasyona ve zorunlu göçe maruz kalan Bulgaristan Türklerinin bugünkü yaşam koşulları “Sel Suyunun Ardından” (1x52”) adlı bir belgesel programla ekranlara taşınıyor. 

Bulgaristan’da yaşayan Türk ve Müslümanlar üzerindeki baskıların ve ayrımcı politikaların günümüzde sürüp sürmediğini de irdeleyen programda; Avrupa Birliği üyeliğinin ardından Bulgaristan’daki yaşam koşulları ele alınıyor. 

Programda ayrıca, geçim sıkıntısı, işsizlik, Batı Avrupa’ya yönelik göçler, köylerde okulların kapatılması, Türkçe derslere ilgisizlik de anlatılıyor. Türk ve Bulgar halkın birbirleriyle iyi ilişkileri de röportajlar aracılığıyla dile getiriliyor. Bulgaristan Türklerinin gelenek-görenek ve yaşam tarzı açısından bugünkü hayatlarının ele alındığı programın çekimleri; Razgrad, Şumnu, Silistre, Hacıoğlu Pazarcık, Varna, Burgaz, İslimye, Filibe, Hasköy, Kırcaali ile Bursa ve Eskişehir’in merkez ve köylerinde gerçekleştirildi. 

Arzu Balkız’ın yapım ve yönetimini üstlendiği projede; Türkiye’ye göç eden ancak Bulgaristan’daki topraklarını terk etmeyen insanların iki vatan arasında süren yaşamları da gözler önüne seriliyor. 

Sel Suyunun Ardından adlı proje, 9 Mayıs Pazartesi günü saat 22.00’de TRT Belgesel ‘de izleyenlerini bekliyor.

Fragmanlar
  • Sel Suyunun ArdındanSel Suyunun Ardından