Savaşın Tarihi

Programlar

Tarih hiç bukadar eğlenceli olmamıştı… 

Tarihin tozlu sayfalardan çıkıp gençlerle buluştuğu, sıkıcı tarih bilgilerin yerine eğlenceli, dinamik ve deneysel anlatımlarla bezenen yepyeni bir tarih belgeseli“ Savaşın Tarihi”  

Bugüne kadar yapılmış tüm tarih belgesellerinden çok farklı bir anlayışla bu kez tarihi gençler inceliyor.  Geçmişi yüzlerce yıl öncesine dayanan ve artık sadece birkaç müzede kalmış, ancak kendi dönemlerinde kullanıldığında nice savaşlar kazanmış, etkileriyle tarihi değiştirmiş silahlar “Savaşın Tarihi”nde yeniden hayat buluyor.  

İlker, Can, Ateş, Emre, Osman ve Meltem … 

Herbiri farklı eğitimler alsa da tarih konusunda ortak bir dil yakalayan bu gençler, her bölümde farklı bir silahı inceleyip o silahın değiştirdiği tarihi mercek altına alıyor.  

Kendilerine Kuzgunlar adını veren bu ekip sinema ve tv dizilerinin savaş sahnelerinin koreografilerini yapıyor. Aynı zamanda herbiri geleneksel silah eğitmeni.  Kılıçlar, oklar yaylar, baltalar topuzlar, gürzler…. Tarihe iz bırakmış bu silahlar “Savaşın Tarihi”nde Kuzgunlar tarafından yeniden yapılıyor, deneniyor, test ediliyor.  

“Savaşın Tarihi”nin  ilk bölümünde Kuzgunlar, Büyük Hun İmparatoru Mete Han’ın icadı olan “ Islıklı Ok”un mucizesini araştırıyor. 50.000 kişilik Hun ordusu 250.000 kişilik Çin Ordusunu nasıl yendi? Islıklı Ok’un bu savaştaki etkisi neydi? Islıklı Oku diğer oklardan ayıran özelliği ne ? İşte tüm bu sorular ve daha fazlası “Savaşın Tarihi”nde yanıt buluyor.