Ölmekten Yorulmuşuz

Programlar

Türkiye’de son 10 yılda 5 bin 406 kadının cinayete kurban gittiği söyleniyor. Bu gazetelere haber olabilen, ismi- cismi- katili bilinen “şanslı azınlığın” sayısı sadece.
Kadın dövülmekten bıkıyor. Eşya gibi görülmekten yılıyor. Kendine ait bir hayat istiyor. Dayak yemeden, tecavüz edilmeden, satılmadan, hor görülmeden yaşamak istiyor. İnanmayacaksınız ama işte sırf bu yüzden kocası ya da sevgilisi tarafından öldürülüyor. 

Kadın kocasını neden öldürür?
Koca ne zaman pişman olur karısını öldürdüğüne? Mahkemede ? Çocuklarının gözünün içine bakarken ? Hiç mi pişman olmaz yoksa? 
Kim der “ben suçu ölende bulurum” diye…
Hangi baba ölmüş kızının resmini okşarken fısıldar “adalete hep güvendim, güveniyorum” diye…
Ne zaman der bir abla  “bir erkek seni öldürürüm diyorsa kadın ona inansın” diye…
Kocasını öldürdüğü için cezaevinde yatan bir kadın nasıl söyler “ Hayat varmış. Burada anladım” diye…
Bu belgesel kocasını öldüren iki kadının, karısını öldüren iki erkeğin ve kızını – kız kardeşini kaybeden iki kurban yakınının hikâyesini anlatıyor. 

Şimdiye kadar kadın cinayetlerine bir anlam veremediyseniz, bu cinayetlerin sizin dünyanızdan çok başka bir yerde, sadece gazetelerin üçüncü sayfalarında, varoşların kuytularında işlendiğini zannediyorsanız, bu hikâyelerin altında bambaşka anlamlar arıyor ve kadın sadece boşanmak, ayrılmak istediği için öldürülüyor olamaz diye düşünüyorsanız, bu belgeseli izleyin. 
İzleyin ki; kadınların hala nelerle çarpıştığına, yalnızca insan gibi yaşayabilmek için neleri göze aldığına şahit olun. Geriye dönüp bakınca anlıyoruz,  epey yorulmuşuz. Ölmekten Yorulmuşuz.

Yapım Yönetim Burçe Bahadır
Kamera Hayri Çölaşan
Kurgu Serap Mutlu
Işık Mehmet Ayçiçeği
Yapım Asistanı Lütfiye Altaş
Kamera Asistanları Emre Çokaygil, Nehir Tural