Ne Yapmalı

Programlar

Türk televizyonlarının ilk sosyal psikoloji programı olan “Ne Yapmalı” izleyici ile buluşuyor.                

TRT Belgesel kanalında ekrana gelecek program, sosyal psikolojinin günlük hayatımızdaki etkilerini gözler önüne seriyor. Sunuculuğunu uzman psikolog Burcu Çanacık’ın yaptığı “Ne Yapmalı” programı, TRT Belgesel kanalında haftada bir izleyicisiyle buluşacak.  

Günlük hayatımızda, iş ve ev yaşamında karşılaştığımız olaylara verdiğimiz tepkilerin altında yatan psikolojik sebepler ve bu durumlarla olumlu anlamda nasıl başa çıkabileceğimiz, programda kurgusal bir yöntemle ve yapılacak sosyal deneylerle seyirciye aktarılıyor. Programın ilk bölümünde, sosyal psikolojinin popüler konularından “Kitle Psikolojisi” ele alınıyor. Sunucumuz Uzman psikolog Burcu Çanacık, Kitle Psikolojisi’nin günlük hayattaki yerini sosyal deneylerle anlatıyor. 

Kitle Psikolojisinin anlatıldığı bölümde sunucumuz, İstanbul Taksim’de yanına rastgele bir vatandaşı da alarak deneylerine başlıyor.   

Kitle Psikolojisinde Kitlenin Bireye Etkisi konusunun işlendiği bu bölümde, “Tuvalet sırasına neden gireriz?”, “İş başvurusunda yaşanan ilginç olaylar”, “Işıklarda karşıya geçerken, trafik ışıklarına mı yoksa yanımızdaki insanlara mı uyarız ?” ve kalabalık bir ortamda aniden gelişen bir olaya nasıl tepki veririz ? Bu soruya ise “Patlama Sesi” deneyi ile yanıt aranıyor.