Minibüs

Programlar

Türkiye'de özellikle Doğu Anadolu, Karadeniz, güneydoğu Anadolu ve Anadolu'nun kısmen köy ve şehir merkezleri arasındaki bağlantıyı sağlayan ve günde genellikle tek bir sefer bu yolculuğu gerçekleştiren minibüsler… Bu bölümde Gaziantep’in köyleri ile şehir merkezi arasındaki bağlantıyı kuran Şahin Abi’nin minibüsüne konuk olacağız. Şahin abi sabahın çok erken saatlerinde, gün daha yeni aydınlanmışken çalıştırır minibüsünü. Onu bekleyen insanlara, emanetlere ve siparişlere doğru yola koyulur. 

 

Minibüs küçük yerleşim yerlerini merkeze taşıyan bir araç olmanın ötesinde, emanetin emin ellerde olması anlamını taşır insanlar arasında. Erken uyananlarla; yolu gözlenen, yola düşürmesi beklenen bir yol arkadaşlığıdır başlayan... Ayşe teyze hazırlayacak yoğurdu, Hasan alacak. Dar sokakların emeği başka başka insanlarla buluşacak. Beyaz minibüs kapı kapı gezerken yalnızca paketler olmayacak taşınan, günün erken saatini birlikte kucaklayan minibüs şoförü  Şahin Abi ve yolcuları bir hayatın telaşını da bölüşecekler teker teker...

Minibüs şehir merkezine ulaştığında koltuklardan teker teker ayrılır insanlar ve emanetler, karışır hayatın tatlı telaşına. Emanetler teslim edilir, siparişler alınır, alışverişler yapılır ve minibüs tekrar dar yollara ve köylere doğru yola çıkar. 

Yönetmen : Muhammet Beyazdağ 

Görüntü Yönetmeni : Cevahir Çokbilir 

Kurgu : Muhammet Beyazdağ 

Ses Düzenleme : Can Ataç 

Ses Mix :Mehmet Zeki Sancar 

Danışman : Emine Uçar İlbuğa 

Orijinal Müzik : Feridun Emre Dursun 

Metin Yazarı : Tuğba Herken 

Seslendiren : Semih Çalışkan 

Fragmanlar
  • Minibüs - Fragman - TRT BelgeselMinibüs - Fragman - TRT Belgesel