Konaklar

Programlar

“Burası yavaş yavaş terk ettiğimiz mahallemizdi, yeniden taşınacağımız mahallelerimiz olacak...” 

“ESKİ MİMARİDEN YÜKSELEN YENİ YAPILAR : KONAKLAR” 

 Kültür Mirası olarak adlandırılan ata  yadigarı bu eserleri, barındırdıkları ve bugüne taşıdıkları mirasa özendirmek, benimsetmek için bu konaklara bu belgeselle yakından incelendi. 

Bu belgesel, geçmiş dönemlerde benimsenen bir arada, geniş aileler halinde yaşasamın hikayelerini, değerlerini anlatmak için kurgulandı. 

Kütahya’da 70’ li yıllardan itibaren apartmanlar yapılmaya başlandı. Birçoğumuz eski ahşap evlerde yaşıyorduk. Zenginlerimizde ahşap konaklarda... Ahşap ev, apartman dairesinin sağladığı konfordan uzaktı. Bir kere sobalıydılar ve evin hanımı sobasını yakmaktan bıkıp usanırdı. Geniş pencereler, yüksek tavalar ve ısınmayan evler... Ayrıca “düz ayak değildi” . Gacırdayan merdivenler tavan aralarında gezinen fareler yaşantımıza eşik ediyordu. Bu evlerin her yıl biraz daha yıprandığına tanık oluyorduk. Tuvalet banyo gibi yerlerin evin içinde değilde bahçesinde olması apartman konforunu tercih etmemizin başka nedenleriydi. Dolayısıyla apartman dairelerine akın ettik. Konakları ve ahşap evleri boşalttık beton binalara yerleştik.  

Bugün sokaklarda gördüğümüz konaklarda da aynı tarihi doku büyük ölçüde korunuyor. 1970 ler de çarpık kentleşmenin ve özensiz yapılaşmanın etkileri çarpıcı şekilde kendini göstersede, bu tesçilli eserler zamana saldırılar ve sıkıntılara büyük ölçüde direnmiştir.  

Kültür Mirası olarak adlandırılan ata  yadigarı bu eserleri, barındırdıkları ve bugüne taşıdıkları mirasa özendirmek, benimsetmek için bu konaklara bu belgeselle izleyenler yakından bakma şansı bulacak. 

Bu belgesel, geçmiş dönemlerde benimsenen bir arada, geniş aileler halinde yaşasamın hikayelerini, değerlerini anlatmak için kurgulandı. 

Ata yadigarı olan bu konakları ayağa kaldırmak, mirasımıza sahip çıkmak hepimizin üzerimize düşen bir borç. 

Ecdadımızın kültürü ve günümüzün ihtiyaçları göz önünde bulundurularak tarihi doku ile şimdiki zaman uyumlu hale getirilip eski ile yeniyi tek bir anlayış içerisinde bu yapılarda görülecektir. 

Asırlarca geniş aileleri içinde barındıran bu tarihi miraslar, zaman içerisinde sahiplerinin modern yaşamını tercih etmeleri sebebi ile yozlaşmanın ve tahribatın etkisini en acı şekilde gördüler. Bu konaklar yeni yaşamları, yeni sevinçleri, yani yeni sahiplerini bekliyorlar. 

Konaklar, TRT Belgesel Ekranlarında Kütahya Bölümü ile ekranlara gelecek. 

 

Fragmanlar
  • Konaklar - FragmanKonaklar - Fragman