Kar Üstünde Yaşam

Programlar

Türkiye kasım ayından itibaren kış ayın soğuklarıyla tanışıyor. Bazı bölgeler -30 lara dayanıyor. Fırtına ve tipin günlerce sürdüğü dönemler oluyor. Kış ayının bu sert koşulları doğal hayatı bitirmiyor. Aksine, Türkiye’nin her köşesinde yaşam savaşları ara verilmeden sürüyor. Dağlarında geyikler,karacalar, ovalarında tilkiler,kurtlar vb.memeli türler bu koşullarda hayatta kalmaya çalışıyorlar. Su samurları beslenmek için donan nehir ve göllerde delikler açıyor. Proje için, kar altında Türkiye’nin dört bir yanında doğal hayat araştırıldı,gözlendi. Bolu ve Yozgat’ta kızıl geyiklerin kış koşullarında gece ve gündüz yaşamları belgelendi.  

Bununla birlikte; insanlar tarafından doğaya bırakılmış köpeklerin hayatta kalma savaşına ve yeşilbaşlı yaban ördeklerin yiyecek için kargalarla girdiği çetin mücadeleye tanık olundu. Terkedilmiş köpeklerin yavruları soğuğun etkisiyle birer birer dondu. 

Belgeselin diğer bölümleri gelecek kışın da çekilmeye devam edilecek. Diğer bölümün ana başlıkları su samurları ve yaban atları olacak. Bayram Ali Yalgın’ın yönetmenliğini yaptığı pojenin danışmanlığını Osmangazi Üniversitesinden Arş. Gr.Dr. Muharrem Karakaya üstlendi.

Fragmanlar
  • Kar Üstünde YaşamKar Üstünde Yaşam