Japonya'da Bir Osmanlı Seyyahı

Programlar

“JAPONYA’DA BİR OSMANLI SEYYAH” ABDÜRREŞİD İBRAHİM…

Türk-Japon ilişkilerini başlatan seyyah ve alim Abdürreşit İbrahim’in Japonya’da geçirdiği yılları anlatan “Japonya’da Bir Osmanlı Seyyah” isimli drama belgeselin çekimleri tamamlandı. Çekimleri İstanbul, Konya ve Tokyo’da gerçekleştirilen belgesel film, tarihimizin belki de en önemli figürlerinden birisi olması gerekirken, hak ettiği değeri görememiş olan Kadı Abdürreşit İbrahim Efendi’nin hayatına ışıl tutaca. Belgesel yakında TRT ekranlarında izleyiciyle buluşacak.

Mehmet Akif’in, Safahat eserinde, “Süleymaniye Kürsüsü’nde Bir Vaiz”’in ağzından anlattığı Japonya ve Japon kültürünü şaşkınlıkla okurken, bu vaizin Abdürreşid İbrahim olduğunu sonradan anlarız. Dünyayı evi, tüm insanları da dostu olarak gören ve her ortamda sözü dinlenilen, saygı duyulan biri olan Abdürreşid İbrahim’in, Osmanlı topraklarından Japonya'ya kadar uzanan uzun yolculuğunun son durağı ve belki de en verimli dönemi olan Japonya dönemi, ilk defa bir TV yapımı ile yakında TRT ekranlarında olacak.

Konuyla ilgili değerlendirmelerde bulunan yapımcı Erdal Güven; “Japonya’da Bir Osmanlı Seyyah” Belgesel filminin çekimlerine uzun ve titizlikle yürütülen bir araştırmanın sonrasında başlandı. Japonya’ya giden araştırma ekibi, günlerce Abdürreşid İbrahim’in izlerini sürdü. Onlarca kitap, yüzlerce dergi ve resmi kayıtlar incelendi. Onlara kişiyle yüz yüze görüşmeler yapıldı ve ortaya genç nesillere anlatılacak müthiş bir hayat hikayesi çıktı.“ Dedi.

 

Fotoğraflar
Fragmanlar
  • Japonya da Bir Osmanlı SeyyahıJaponya'da Bir Osmanlı Seyyahı