İris '' Mapus''

Programlar

Anadolu, her köşesinde keşfedilmeyi bekleyen ya da beklemeyen, söyleyecek cümlelere, gösterecek eserlere, romanlara, senaryolara konu olabilecek hayatlara, serüvenlere, anılara sahip, farkında olmadan, belki de fark edilmek istemeden üretkenliğin, azmin, yaratıcılığın, ustalığın, üstatlığın, dehanın sularında yüzen ama şan, şöhret, ihtişam avındaki medyanın, dolaysıyla çoğumuzun radarlarını ıskalayan nice şaşırtıcı hayatlar ve hikayeler barındırıyor; göz bebeğimiz ülkemize adeta gizlice renk katan cevherler. Tıpkı ön kısımdaki saydam katmanın arkasına gizlenip, göze rengini veren İris gibi.

Bu benzetmeden yola çıkan TRT Belgesel kanalı, televizyonculukta çizgi dışı ve ufuk açıcı bir yaklaşımla, TRT yönetmeni Şebnem Tezel’in farklı tarihlerde çektiği ve bu nev-i şahsına münhasır  insanları konu edindiği, birbirinden farklı anlatımlara, biçem ve kurgu tarzlarına, hatta farklı dramatik yapılara sahip belgesellerini İris adlı bir seriyle izleyicilerin beğenisine sunmaktadır. 

Bugünkü bölümde gösterilecek olan Mapus adlı belgeselin konusu: 13 yılını geçirdiği ve artık müzeye dönüştürülmüş olan Sinop Cezaevi’ne 60 yıl sonra bir kez daha adımını atan Hüseyin Pehlivan, metruk duvarlar arasında geçmişin hayaletleriyle yüzleşir. Bunca yıldan sonra onu, gençliğinin heba olduğu bu acı hatıralar müzesine çeken şey nedir?

Yönetmen : Şebnem Tezel

Yapım : Sevgi Kartarı, Şebnem Tezel

Görüntü Yönetmeni: Okay Albayrak

Kurgu : Füsun Şahin

Soundtrack : Bülent Mortaş

Fotoğraflar
Fragmanlar
  • İris  - Fragmanİris - Fragman