Hamsiye

Programlar

Karadeniz’de hamsi avı Ekim’in sonlarına doğru başlar.  

Gırgır teknesi yaklaşık 30 metre açıkta avlanmak üzere hazırlanır. Sonar sistemlerine sahip gelişmiş teknelerdir bunlar. 35-40 gemici bir ay kalacakları bu tekneye Ekim ayında biner, teknenin kabinlerinde kalır, verilen kumanyayı yer ve durmadan çalışırlar.

Av büyük teknede devam ederken, av süresi boyunca yatakhaneye dönüştürülmüş otobüslerde kalan, yolculuk eden ve yemek yiyen bir başka ekip ise büyük gırgır teknesini karadan takip eder. Kara işçilerinin temel sorumluluğu gırgır teknesinde avlanan ve kendilerine ulaştırılan balığı kasalayıp, sabah 04.30’da başlayan balık mezadına yetişecek hale getirmek, kasalamaktır.

Derin sularda, kara kıyılarında bu faaliyet sürerken, aynı gece takalar da açılır denize...Kendi deyimleriyle büyük teknelerin bir seferde avladığı balık miktarını, 400 yıl yaşasalar da görmek imkânları olmayan takacılar, gece boyunca avlanır. Sabaha birkaç kilo balık bulmak umuduyla...Hamsinin hummalı faaliyeti gece boyu sürer; işçiye dinlenmek için gün ışığı kalır.  “Hamsiye” adlı belgesel işte bu geceyi anlatıyor.

Yönetmen: Gül Büyükbeşe

Kamera: Hayri Çölaşan, Alper  Türkdoğan    

Kurgu: Nuri Leblebici

Yapım: Gül Büyükbeşe, Melis Ezgi Yaman    

Ses: Fatih Aksop      

Işık: Sami Demirci, Murat Sipahi          

Özgün Müzik Murat Gedikli

Fotoğraflar