Halil İnalcık Yüzyıllık Çınar

Programlar

“Ömrünü Türk Tarihine adayan büyük alimin hayat hikayesi”


         Dünyada, tarihçi olarak  sahasının en büyük otoritelerinden biri olarak kabul ve saygı gören, 20 ve 21. yüzyılın alimi Profesör Halil İnalcık, Cambridge tarafından dünyanın en seçkin bilim adamlarından birisi olarak gösterilmiştir. Bu yeri doldurulamaz bilim adamının bir asırlık hayat hikayesini ekranlara taşıyan Yönetmen Neşe Sarısoy Karatay, 1993 yılında başladığı Halil İnalcık ile olan tarih- belgeselleri yolculuğunu, son yapımı “Halil İnalcık Yüzyıllık Çınar” Belgeseli ile tamamlamakta.  Halil İnalcık’ın, yüz yıllık hayat çizgisinden görüntüler izleyeceğimiz belgeselde bir dâhinin hayat hikayesine tanıklık edeceğiz. Belgeselde, kamera arkası çekimlerden, Halil İnalcık’a ait hiç yayınlanmamış görüntüleri, büyük bilge ile yapılmış çok özel anların röportajlarını ve yeri doldurulamaz bilimsel çalışmalarından oluşan bölümler izleyecek, bir bilim adamının son yıllarına tanık olacağız.  
      

 Ankara Üniversitesi DTCF’den 1972 yılında, Chicago Üniversitesi’nden 1987 yılında emekli olduktan sonra Bilkent Üniversitesi’nde 23 yıl boyunca bilim hayatına devam eden Halil İnalcık arkasında 80’e yakın muhteşem ve eşsiz bilimsel eser bırakarak 25 Temmuz 2016 günü yüz yaşında iken vefat etti. 
      

 Halil İnalcık Yüzyıllık Çınar” Belgeseli yüz yaşında, bıkmadan hala yazan ve araştıran bir bilim adamının hayat felsefesine de ışık tutuyor.  Özellikle hayatının başında olanlara ya da ilerlemiş yaşlarında olup da, “Ben bıktım” diyenlere, kalan yıllarının hedefini gösteriyor Yüzyıllık Çınar Halil İnalcık. 

Belgeselin ilk gösterimi 26 Mayıs 21.35'te TRT Belgesel'de.

Yapımcı-Yönetmen: Neşe SARISOY KARATAY
Metin Yazarı: Neşe SARISOY KARATAY
Yapım-Yönetim Yardımcısı: İlhami GÖKALP
Kamera: Gökhan EREN, Mustafa FİLİZ, Nazif ÖZTÜRK
Kurgu: Alaaddin ABUÇKA, Arif AYDIN, Cantekin CANTEZ
Seslendiren: Emin BAYKIRKIK