Ebola

Programlar

Mart 2014'te Dünya bültenleri Batı Afrika'da can alan bir virüsün haberlerini yapmaya başladı.

Gine’de ilk kez görülen bu virus daha sonra Sierra Leone ve Liberya’da, büyük kentlerin de dahil olduğu bir coğrafyada yayılmaya başladı. Virüsün etkilediği bir kişinin uçakla Nijerya’ya gitmesinden sonra bu ülke de salgın olan yerler arasına girdi. Ölümlerin sayısı bir anda binlere ulaştı.

Dünya Sağlık Örgütü (WHO) Ebola adlı bu virüsün bugüne kadar Batı Afrika'da görülen en tehlikeli virüs olduğu ve acil önlem alınması gerektiği yönünde deklarasyon yayınladı.

Dünya Sağlık Örgütü, Dünya Bankası, UNICEF başta olmak üzere önde gelen BM kuruluşlarının temsilcileri, Batı Afrika'daki Ebola salgını ile mücadele stratejisini görüşmek için acil toplantı yaptı.

Seferberlik için acil olarak 600 milyon dolar talep eden BM, Ebola Kriz Merkezi oluşturma kararı aldı. BM Genel Sekreteri Ban Ki Mun "Ebola hastalığı çok hızlı yayılıyor. Salgını önleme çalışmaları hastalığın yayılma hızına yetişemiyor'' dedi ve Batı Afrika'daki insanların uluslararası toplumun desteğine ihtiyacı olduğunu, bölgede daha fazla, doktor, hemşire, yatak ve tıbbi malzemeye gereksinim olduğunu vurgulayarak uluslararası topluma 'Tek Yürek' olma çağrısı yaptı.

Ebola artık sadece Afrika'yı değil Avrupa ve Amerika'yı da tehtid ediyor. Türkiye'de de şimdiye kadar 5 hasta Ebola şüphesi ile karantina altına alındı. Mart 2014'ten bu yana Afrika'yla birlikte Amerika, Almanya, Ispanya, Norveç, Fransa ve İngiltere'de de can alan Ebola virüsünden ölenlerin sayısı 8000'e ulaştı.

Henüz bir aşısı veya tedavi edici bir yöntem ve ilaç bulunamamakla birlikte belli başlı ülkelerde bu yönde labaratuar çalışmaları sürüyor.

Biz 'Ebola'nın Gölgesinde' Belgeselimizde bu virüsün kaynağına uzandık. İlk olarak 1976'da Kongo ve Sudan'da görülen bu hastalığın günümüzde neden tekrar nüksettiğini, Ebola'nın bilimsel tanımını, bugüne kadar Dünya'da yarattığı panik ve bu yönde yapılan çalışmaları, Batı Afrika'daki 'alarm' durumunu ve Ebola gerceğini, Mart 2014'ten bu yana neler yaşandığını..vs. Gambiya'yı merkeze alarak anlattık.

Fotoğraflar
Fragmanlar
  • Ebola nın Gölgesinde - FragmanEbola'nın Gölgesinde - Fragman