Daha Güzel Bir Hayat

Programlar

Karadeniz’in küçük dağ köyleri, köyden kente göçün yarattığı sonuçların en derin yaşandığı yerlerden. Yıllar önce insanlar, geçimin zor olduğu, geleneksel üretimin para etmediği bu yoksul köylerden, büyük ve yabancı şehrin ışıltısına doğru yola çıktı; Daha güzel bir hayat özlemiyle gurbete göçtü. Kalanlar ise, her geçen yıl yaşlandı, yalnızlaştı...Zaten sınırlı olan üretim olanakları ve hayvancılık giderek azaldı. Göçenler, zamanla büyüyen, kalabalıklaşan şehirlerde sıkıştı. Önceleri güzel olan şehir, giderek bir yabancıya dönüştü. Geride bıraktıkları köyleri ise unutuluyor, kayboluyor. Bir tarafta bomboş köyler, terk edilmiş evler, biten köy üretimi; diğer tarafta yüksek binalarda sıkışıp kalmış, şehre ve hayata tutunmaya çalışan şehir insanı... Ve cevabı giderek belirsizleşen soru: Daha güzel bir hayat nerede? "Daha Güzel Bir Hayat" belgeseli, 4 farklı insan hikâyesi üzerinden, 60 yıldır devam eden göçten geriye kalana bakıyor. Artık kimsenin uğramadığı bu köylerde ve İstanbul’da yaşanan derin yalnızlığın izlerini sürüyor.

Daha Güzel Bir Hayat  

Yönetmen-Yapımcı: Pınar Okan  

Görüntü yönetmeni: Mehmet Gülmez  

Kameraman: Mustafa Özcan-Filiz Çakmak  

Işıkçı: Özkan Bozkurt  

Kurgucu: Yalçın Canavar  

İngilizce Çeviri: Özge Kayakutlu  

A BETTER LIFE

Small mountain villages of the Black Sea region are among places, where the consequences of rural depopulation are experienced most profoundly. Years ago, people set off from these poverty-stricken villages, where the struggle for livelihood is hard and traditional production is almost worthless, to migrate towards the glitter of big and foreign cities, pining for Dza better life.dz Those who stayed became older and lonelier with every passing year. Stock farming and production opportunities that were already limited gradually diminished.  Those who migrated were cramped in cities that are gradually growing and becoming more and more crowded. Cities that looked nice at first gradually turned into strange places. And the villages they left behind are forgotten and faded into oblivion.  Empty villages, abandoned houses and village production that died down on the one side; and the city folk who are cramped in high-rises, trying to cling to life and the city on the other... And the question with an answer that gets vaguer and vaguer: Where is that Dzbetter lifedz? 
The documentary DzA Better Lifedz takes a look at the remainder of migration that has been going on for 60 years through four different human stories, tracing the profound desolation experienced in those remote villages and İstanbul.  

A BETTER LIFE

Director-Producer                 Pınar Okan

Director of Photography       Mehmet Gülmez

Cameraman                             Mustafa Özcan-Filiz Çakmak  

Gaffer                                         Özkan Bozkurt

Editor                                        Yalçın Canavar

Translation                              Özge Kayakutlu

Fotoğraflar