Dağ Gibi

Programlar

İnsan önce bildiği alıştığı yaşama meyleder o yüzden bildiği gibi yaşamak ister büyüdüğü şekillendiği topraklarda.

Anadolu’nun gizemli dağlarından biri olan,  Beş parmak Dağlarında  yaşamlarını sürdüren insanların hikayelerini biriktirir. Bir zamanlar binlerce keçinin barındığı bu dağlarda bugün, dağları yurt edinen bir kaç çoban kalır. Dağın güneşe dönük yüzünde ise, halen yaşamını bu topraklardan sağlayan  dağ gibi bir kadın kalır  oğlu ve keçileriyle .

Dağ gibi olmak” dağı anlamaktan geçer.”

 Dağın hangi zerresine ayağın değmişse insanın, izi kalır, vaz geçilmez dağdan, dağ çoktan  kendine almıştır zaten.

” Bu dağlarda doğdum ben...”diyerek sırtını dağlara dayayan  insanların  sesleri  karışır dağın seslerine.

  Koca bir dağın karşısında, dağın kendi kurallarına tabi kalarak, yıllardır dimdik direnip, dağın dilini kendi yüreğinde konuşturabilen, dağın sunduklarına şükredebildikleri için,  dağı biriktirebildikleri için  yüreklerinde dağ gibidirler dağı yurt edinenler.

Dağ olmak başka bir şeydir. Dağ gibi olmak başka bir şeydir. Bazen içindeki ateşle her şeyi yakmak demek. Dağ olmak, zirvende karları taşımak, yüreğinde sıcağı biriktirmek, rüzgarlara geçit vermek demekse, dağ gibi olmak, soğuk da donmamak, sıcak da erimemek, rüzgarda savrulmamak demektir.

Bir duruşun adıdır dağ gibi olmak...                

Yaşama dair kurulan tüm felsefe bilgi ve becerinin kaynağını yaşadığı topraklardan alan Anadolu insanının doğa ile harmanlanan kültürünün en renkli örneklerine de yine buralarda rastlanılır.

 Teknolojiden uzak toplulukların yüz yılların bilgi ve birikimiyle oluşan geleneksel ve ekolojik bilgilerin korunarak nesilden nesile aktarılmasını sağlayabilecek dağ gibi insanlarla doludur dağlar.                                          Pastoral yaşam dağlardaki hayatlarda yine dağ gibi insanlar sayesinde sürüp gider.

Fotoğraflar
Fragmanlar
  • Dağ GibiDağ Gibi