Çulha'nın Çilesi

Programlar

İlk kez görüntülenen bir hayatta kalma mücadelesi;

 

Çulha'nın Çilesi


Ömrünü yuva edinme peşinde tüketen küçücük Çulha kuşunun hayatı, ilk kez tüm yönleri ve dünya standartlarında çekimlerle, “Çulha'nın Çilesi”nde görüntülendi.


Yaşam alanları olan sulak alanlar gün geçtikçe azalırken hayat mücadelesi de gittikçe çetinleşen Çulha kuşunun tek amacı neslini sürdürebilecek yuvalar kurmak!

“Çulha'nın Çilesi” projesi sadece görsel olarak değil, gözlemlerden bilimsel ortama bilgi aktarma açısından da bir ilk olma özelliği taşıyor. 2012’de başlanan proje ilk etapta bilimsel veri yetersizliği dolayısıyla sadece gözlemlere dayanmak zorundaydı. Bu yüzden çalışmalar istenen verimde ilerlemeyince, daha kapsamlı çekimler için 2013’te harekete geçildi.

Aynı anda 3 yuvayı takip eden “Çulha'nın Çilesi”, eş bulma, yuva kurma ve yavru büyütme davranışlarını büyük ölçüde takip etse de, doğa şartlarının getirdiği kimi engeller, bu çekimlerin de bir belgesele dönüşmesine imkan sağlamadı.

7 Farklı Lensle Çulha'nın Peşinde

Nihayet 2014’te önceki çekimlerin birikimi ve tecrübesiyle yeniden Çulha kuşunun peşine düşen ekip, bu kez de teknik ihtiyaçlarla karşılaştı. Yaklaşık 10 santimetre boyundaki Çulha kuşunun hareketlerini en iyi şekilde tespit edebilmek için 240 FPS Full HD çekim yapabilen bir adet kamera ve 50 FPS Full HD çekim yapabilen 4 adet kamera ile farklı açı ve ölçekler planlandı. Çulha kuşunu kadrajda büyütmek amacıyla 5 adet yüksek mm prime lens (300 mm – 400 mm -500 mm – 600 mm - 800 mm) ve orta ölçekler için de 2 adet zoom lens (70 – 200 mm – 100 - 400 mm) kullanıldı.

 

Aynı zamanda bu çekimlerde takip edilen yuva sayısı yediye çıktı. Bu yuvalar, 2 ekiple dönüşümlü olarak 3 ay boyunca takip edildi. Bu çekimler neticesinde Çulha kuşunun başrolde olduğu, temizlenmiş 32 saatlik ham görüntü elde edildi.

Bu Sefer Doğadan Bilim Dünyasına

İlk çekimlerde ekibin çalışmasını zorlaştıran bilimsel veri yetersizliği ise yalnızca bu alana yoğunlaşan ayrı bir ekibin çalışmalarıyla giderildi: Yurt dışından türün davranışlarına dair bilimsel makale ve literatür taraması yapıldı ve gözlenebilen Çulha davranışlarıyla eşleştirildi. Böylece “Çulha'nın Çilesi”, daha önce gözlemlenmemiş ve herhangi bir bilimsel çalışma yapılmamış davranışları da ilk kez tespit edip bilim dünyasına kazandırdı. Şu an bu veriler Prof. Dr. Ahmet Karataş’ın danışmanlığını yaptığı ve Meltem Ünal’ın Çulha kuşu davranışları hakkındaki yüksek lisans tezine kaynak olarak sunuldu.

 

Ekibin iki yıla yayılan gayretlerinden oluşan “Çulha'nın Çilesi”, parçası olduğumuz tabiatı tanıtıp korumayı gaye edinmiş TRT Belgesel ekranında yeni yayın döneminde izleyiciyle buluşuyor.

 

Yapımcı İsa DOĞMUŞ
Yönetmen Mehmet HANAY
Görüntü Yönetmeni Erdoğan DAŞDEMİR
Yönetmen Yardımcısı Bekir YILMAZÖRNEK
Bilimsel Danışman Prof. Dr. Ahmet KARATAŞ
Müzik Serkan SÖNMEZOCAK
Süpervizor Kenan AKTAŞIN
Seslendiren Gökhan ULUSAN
Araştırma Meltem ÜNAL
Renk Düzenleme Ersin GÖNCÜ
Metin Mehmet HANAY
   

 

Fotoğraflar
Fragmanlar
  • Çulha nın Çilesi - 1Çulha'nın Çilesi - 1
  • Çulha nın Çilesi - Bölüm 2 FragmanÇulha'nın Çilesi - Bölüm 2 Fragman