Çanak Çömlek Patladı "Somali"

Programlar

2011 yılından beri savaş veya terör mağduru bölgeler de çekilmekte olan ‘Çanak Çömlek Patladı’ belgeselinin bu bölümü uzun süredir kuraklık ve iç savaş ile mücadele eden Afrika ülkesi Somali’de çekildi.


2 Bölüm olarak TRT Belgesel Kanalı için hazırlanan belgeselin ilk bölümü Somali Hükümetince desteklenmekte olan bir IDP kampın’da ki yaşam koşullarını ele almakta.
Daraawiishta bahçesi veya halk arasında bilinen ismi ile Sayid camp, Mogadishu’nun kalbi olan Howl-Wadag caddesinde yer alır.  Somali Parlementosu, pek çok Bakanlık binası ve Cumhurbaşkanlığı Sarayı ile komşu olan bu çadır kent kuraklıktan ve Elşebab Terör örgütünün saldırılarından kaçan kırsaldaki Somali halkı için 2011 yılında dönemin hükümetince kurulmuş bir mülteci kampıdır.  Çanak Çömlek Patladı belgeselinin Somali’de çekilen bu bölümüde bu kampta ki yaşam koşullarını, özellikle kadın ve çocukların mağduriyetini ele almaktadır. Sayılı IDP kamplarından biri olan Sayid Kamp doğrudan doğruya Somali Hükümeti’nin kısıtlı imkanları ile destek sağlamaya çalıştığı kamplardan biri olduğu için Uluslararası örgütlerin veya Türk Devleti’nin desteklediği kamplara oranla mağduriyetin çok daha yoğun yaşandığı kamplardan bir tanesidir.
 
Belgeselin ikinci bölümü ise savaş mağduru kız çocukları için Somali Hükümetince kurulmuş olan Bounderia Yetimhanesinde geçmektedir. Ebeveynleri’ni iç savaş veya kuraklık nedeni ile kaybetmiş olan, çok genç yaşta hayatın çok ciddi zorlukları ile yüzleşmek zorunda kalan bu çocukların hayata tutunma çabaları konu edilmektedir.
 
 

Fragmanlar
  • Çanak Çömlek Patladı  Somali  - FragmanÇanak Çömlek Patladı "Somali" - Fragman
  • Çanak Çömlek Somali - Fragman - TRT BelgeselÇanak Çömlek Somali - Fragman - TRT Belgesel