Camilerimizin Hikayeleri

Programlar

Ruhlarımızın ve ibadetlerimizin Allah'a teslim edildiği kutsal mekanları beraber ziyaret  etmek için düşeceğiz yollara.

Birlik ve beraberlik mekanları olan camilerimizin yanına gelince, bazılarının ismi-bazılarının ilginç inşa edilme öykülerinle başlayacağız sohbete..
 

Gezeceğimiz bu ihtişamlı camilerimizin konumundan başlayıp kullanılan teknik- caminin mimari yapısı - zekasını ve  estetik duygusunu birleştirerek imzasını atan mimarlarımızı hatırlayacağız.

Camiden içeri girdiğimizde namaz kılmaya tahsis edilen Harim'den, mihrabına, minber’den, vaaz kürsüsüne, Hünkâr mahfilinden, müezzin Mahfiline kadar her yere dolaştıracağız gözlerimizi, ve sözlerimizi.

Gördüğümüz bütün bu güzellikler sonrasında, yeryüzünü inleten ezan seslerine başımızı kaldırıp minareye bakarak birlikte  kulak vereceğiz.
Hem gölge yapmak hem de bu eşsiz yapılara güzellik kazandırmak için ağaçların dikili olduğu, bazı bahçelerde türbelerin de bulunduğu dış avluyu dolaşacağız birlikte. Avlunun ortasında cemaatin abdest alması için yapılmış şadırvanın musluğunu birlikte çevirirken bir yudum suyla soluklanacağız biraz.
Bir tutam gözyaşı bir tutam duayla sevdiklerimizi uğurladığımız cenaze odasına bakıp ölümü hatırlayacağız.

Dua almayı öncelemek, kalp kırmamak, ibadeti ruhuna ve insana yakışır vaziyette yapmayı hatırlatan Camilerimizin hikayeleri belgeseli tek bölüm ve 26 dakika olarak gerçekleştirildi.

Yapımcı Media Ela
Yönetmen İbrahim Küçük
Yönetmen Yardımcısı Uğur Bozdağ
Görüntü Yönetmeni İbrahim Küçük
Montaj Reha Özcan
Müzik Yasin Baştürk - Pelikan Müzik


 

Fotoğraflar