Büyük Doğu'nun Atlıları

Programlar

MİLLİ TÜRK TALEBE BİRLİĞİ’NİN YÜZ YILLIK TARİHİ

Asırlık bir çınarın öyküsü geliyor ekranlara… Kurulduğu 1916 yılından  bu güne bir talebe teşkilatı olmanın ötesinde, toplumsal öğretisi olan Milli Türk Talebe Birliği’nin öyküsü Büyük Doğu’nun Atlıları Belgeseli ile TRT Belgesel Kanalı ekranlarına geliyor.

Üniversite gençliğini her türlü siyası dalgalanmaya karşı önce “vatan” diyerek Türkiye’ye bağlayan bir sivil toplum örgütü olan Milli Türk Talebe Birliği’nin öyküsü, Türk siyasi tarihiyle at başı giden bir yolculuğun içinden bugünlere uzanan Büyük Doğu’nun Atlıları’nın kutlu bir sevda yolculuğu olarak ekranlara taşınıyor.   

Kıbrıs” sorunundan, “Türkçe konuşma” kampanyasına, “Milli Sinemadan”,  “Milli ve Manevi değerlerin yüceltilmesine”, Çanakkale anma toplantılarından İstanbul’un fethi kutlamalarına kadar  her toplumsal konunun öncülüğünü yapan Milli Türk Talebe Birliği’nin askeri darbelerdeki tarihi rolleri, siyasi iktidar ile mücadelesi, anarşi ortamından üniversite gençliğinin çekebilmek için yaptığı faaliyetler  Büyük Doğu’nun Atlıları Belgeselinde ele alınacak. 

Büyük Doğu’nun Atlıları Belgeseli; Türk Siyasi tarihinin yalnızca bir kavga tarihi olmadığını, gelecek tasavvuru mayasını, dava adamlığı ile yoğuran, milletinin ruh köküyle şekillendiren bir gençliğin dününü, bugününü anlatıyor. 

Milli Türk Talebe Birliği’nin bir asırlık yürüyüşü tanıkların dilinden ekranlara geliyor. Cumhurbaşkanları, Meclis Başkanları, Başbakanlar, Bakanlar, iş ve siyaset adamları, yazarlar, münevverler yetiştiren Türkiye’nin en köklü sivil okulu Milli Türk Talebe Birliği’nin yüzyılı Büyük Doğu’nun Atlıları Belgeseli TRT Belgesel ekranlarında  izleyici ile buluşuyor. 

KİMLER KONUŞTU ?


Büyük Doğu’nun Atlıları Belgeselinde yolu Milli Türk Talebe Birliği’nden geçmiş çok sayıda devlet ve siyaset adamı da konuk oldu.  Türkiye Cumhuriyeti 11’inci Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, Türkiye Büyük Millet Meclisi Başkanı aynı zamanda MTTB 48. Dönem Başkanı İsmail Kahraman, Başbakan Yardımcısı Numan Kurtulmuş, Kayseri Milletvekili İsmail Emrah Karayel, Milli Eğitim Eski Bakanı Hasan Celal Güzel, Adalet Partisi eski Milletvekili aynı zamanda MTTB 47. Dönem Başkanı Rasim Cinisli, MTTB 46, Dönem Başkanı  Yüksel Çengel,  MTTB 57.Dönem Başkanı ve Fatih Gençlik Vakfı Başkanı Vehbi Ecevit,  MTT: 1962-1965 MTTB 2. Başkanı Edip Geyik, Prof. Dr. Nevzat Yalçıntaş, Prof. Dr. Erman Tuncer, Tiyatro Sanatçısı Metin Akpınar, Yönetmen Mesut Uçakan, Ülkü Ocakları eski Genel Başkanı Dr. Lütfü Şahsuvaroğlu, Adalet Partisi Gençlik Kolları eski Genel Başkanı Tuncer Arabul,  Gazeteci- Yazar Fehmi Koru, Mehmet Cemal Çiftçigüzeli, Ekrem Kızıltaş, Zülküf Oruç, İşadamı Saim Altunbaş,  Eğtimci Nuran Altunbaş ve Gündoğan Uçar.

Fotoğraflar
Fragmanlar
Bölümler
  • Büyük Doğu’nun Atlıları - 1. Bölüm FragmanBüyük Doğu’nun Atlıları - 1. Bölüm Fragman
  • Büyük Doğu’nun Atlıları - 2. Bölüm FragmanBüyük Doğu’nun Atlıları - 2. Bölüm Fragman
  • Büyük Doğu’nun Atlıları - 3. Bölüm FragmanBüyük Doğu’nun Atlıları - 3. Bölüm Fragman
  • Büyük Doğu’nun Atlıları - 4. Bölüm FragmanBüyük Doğu’nun Atlıları - 4. Bölüm Fragman
  • Büyük Doğu’nun Atlıları - 5. Bölüm FragmanBüyük Doğu’nun Atlıları - 5. Bölüm Fragman
  • Büyük Doğu’nun Atlıları - 1. BölümBüyük Doğu’nun Atlıları - 1. Bölüm
  • Büyük Doğu’nun Atlıları - 2. BölümBüyük Doğu’nun Atlıları - 2. Bölüm
  • Büyük Doğu’nun Atlıları - 3. BölümBüyük Doğu’nun Atlıları - 3. Bölüm
  • Büyük Doğu’nun Atlıları - 4. BölümBüyük Doğu’nun Atlıları - 4. Bölüm
  • Büyük Doğu’nun Atlıları - 5. BölümBüyük Doğu’nun Atlıları - 5. Bölüm