Beyan-ı Hakikat-i Yeniçeriyan

Programlar

TRT, Osmanlı İmparatorluğunun muhteşem savaş gücü Yeniçeriler hakkında ülkemizde ilk defa çekilecek "Beyan-ı Hakikat-i Yeniçeriyan"  belgeseli ile önemli bir çalışmaya daha imza atıyor.  
 
Tarih koridorlarında gizli kalmış hikâyeleri tarih meraklılarına sunmak üzere geçmişin kapılarını açıyor. Bu zamana kadar sadece İngiliz BBC kanalı tarafından yapılan tek bölümlük yeniçeri belgeselinden sonra, TRT, 6 bölümlük bu belgesel ile daha geniş bir perspektiften Yeniçerilere bakıyor.   
 
Bu belgesel İngilizce ve Türkçe olmak üzere Yeniçeri Ocağının kuruluşundan yok edilişine kadar olan sürece ışık tutacak bir tarihsel proje olarak tasarlandı. Yeniçeri Ocağında yaşanan süreçler kesitler halinde akarken bir yandan sesli bir şekilde anlatılacak, aralarda bazı önemli hadiseler canlandırılacak, akış aralarında uzmanların ve tarihçilerin görüşleri sunulacaktır. 
 
52 dakikadan 6 bölüm olarak çekilecek bu belgesel içerisinde toplam 120 dakika tarihsel önemli olayların canlandırmaları gerçekleştirilecek, bu canlandırmalar için yapılacak çekimlerde yerli yabancı 150 civarında oyuncu ve teknik eleman görev alacaktır.  
 
Çekimlerin Seka Plato, Rüstem Paşa Medresesi, Harbiye Askeri Müzesi, Hisart Canlı Tarih Müzesi gibi farklı mekanlarda gerçekleştirilmesi planlanmaktadır.  
 
Sonuç olarak; belgesel içindeki önemli olayları zengin görsel dramalar ile canlandıran ve buna uygun bir estetik kaygısı olan; tüm dünya seyircisine seslenen; düzeyli ve kalıcı; teknik standartlara uygun bir belgesel amaçlanmaktadır.Bu sayede önemli bir farkındalık yaratılarak, belgeselin diğer ülkeler tarafından talep edilmesini sağlayarak ihraç edilen uluslararası bir yapım gerçekleştirilmesi hedeflenmektedir.  
 

YAPIMCI : SEZAİ UZUNER-NAİL BAKİ  
YÖNETMEN : BÜLENT DORUKER  
PRODÜKSİYON : DIGITAL FILM ACADEMY  
 

Fragmanlar
  • Beyan-ı Hakikat-i Yeniçeriyan - Genel FragmanBeyan-ı Hakikat-i Yeniçeriyan - Genel Fragman
  • Beyan-ı Hakikat-i Yeniçeriyan - 1. Bölüm FragmanBeyan-ı Hakikat-i Yeniçeriyan - 1. Bölüm Fragman
  • Beyan-ı Hakikat-i Yeniçeriyan - 2. Bölüm FragmanBeyan-ı Hakikat-i Yeniçeriyan - 2. Bölüm Fragman