Antik Çağın Sırları

Programlar

ANTİK ÇAĞIN SIRLARI

1.BÖLÜM: HAREKETLİ DAĞLAR (MOVING MOUNTAINS): ANTİK ÇAĞDA ROMALILARIN, BUGÜN BİLE İNANILMAZ GÖRÜNEN YÖNTEMLER GELİŞTİREREK, ŞEHİRLERİNE SU TAŞIMAK İÇİN YAPTIKLARI SU KEMERLERİ, ZAPT EDİLMESİ ZOR BİR KALEYİ KUŞATIP ALMALARI VE MISIRLILARIN DEV DİKİLİTAŞLARI NASIL YAPIP TAŞIDIKLARI KONU EDİLİYO.

2.BÖLÜM: DEV ANITLAR (MONSTER MONUMENTS): EBU SİMBEL TAPINAĞI, MISIR PİRAMİTLERİ, PANTHEON KUBBESİ VE STONEHEDGE GİBİ BİNLERCE YIL ÖNCE YAPILMIŞ VE GÜNÜMÜZE KADAR AYAKTA KALMIŞ DEV YAPILAR KONU EDİLİYOR.

3.BÖLÜM: SİLAHLAR ( ULTIMATE WEAPONS): ANTİK ÇAĞDA KULLANILAN SİLAHLAR KONU EDİLİYOR VE ÖZELLİKLE ÜNLÜ MUCİT ARŞİMET’İN ROMA DONANMASINA KARŞI GELİŞTİRDİĞİ SAVUNMA YÖNTEMLERİ VE BUGÜNKÜ UÇAK GEMİLERİYLE KIYAŞLANABİLECEK KADAR GELİŞMİŞ “THE FORTY” GEMİSİ ANLATILIYOR.

4.BÖLÜM: EN BÜYÜK YAPILAR (BIGGEST BUILDS): ANTİK ÇAĞ’DA YAPILMIŞ EN BÜYÜK YAPILAR VE ARAÇLAR KONU ALINIYOR. ROMALILAR TARAFINDAN BETONDAN YAPILAN LİMAN, SU DEĞİRMENLERİ, SAVAŞ ARABALARI VE AYASOFYA GİBİ ÖRNEKLER, GÜNÜMÜZ TEKNOLOJİSİNİN YARDIMIYLA DEĞERLENDİRİLİYOR.

5.BÖLÜM: GÜÇ ALETLERİ (POWER TOOLS): ANTİK ÇAĞ’DA UYGARLIKLARIN BÜYÜK YAPILAR İNŞA ETMEK VE KALKINMAK İÇİN GELİŞTİRDİKLERİ ALETLERİN YANI SIRA, SANAT ESERLERİNDE VE AMELİYATLARDA KULLANDIKLARI HASSAS ALETLER KONU EDİLİYOR VE GÜNÜMÜZ TEKNOLOJİSİYLE KIYASLANIYOR.

6.BÖLÜM: SAVAŞ TEKNOLOJİLERİ (WARRIOR TECH): ÇİNLİLERİN ÜNLÜ KURMALI YAYINDAN, ROMALILARIN GELİŞTİRDİĞİ ZIRHLARA VE BUGÜN HALA KULLANILAN BÖLGE KORUMA ARAÇLARINA KADAR ANTİK SİLAHLAR TANITILIYOR, TEKNOLOJİLERİ İNCELENİYOR VE GÜNÜMÜZDEKİ SİLAHLAR VE TEKNOLOJİLERLE KIYASLANIYOR.

7.BÖLÜM: ROMA İMPARATORLUĞU (ROMAN EMPIRE): ROMA İMPARATORLUĞU’NUN GELİŞTİRDİĞİ TEKNOLOJİLER KONU ALINIYOR VE MODERN SPOR STADYUMLARINA ÖRNEK OLAN ARENALAR, MAKİNELİ TÜFEĞİN VE TANKIN ATALARI SAYILAN KARMAŞIK SİLAHLAR, BRİTANYA’DA SINIRLARINI KORUMAK İÇİN YAPILAN DEV DUVAR VE NERON’UN YEMEK SALONUNDAKİ DÖNER ZEMİN GİBİ ÖRNEKLERİ TANITILIYOR.

8.BÖLÜM: MÜHENDİSLİK HARİKALARI (EXTREME ENGINEERING): İSKİNDERİYE FENERİ’NDEN, REN NEHRİ ÜZERİNDE KURULAN KÖPRÜYE, PORTUS LİMANINDAN, GRANİTLERİ KESECEK DEV TESTERELERE, DAĞIN İÇİNDE AÇILAN TÜNELLERDEN, İSTANBUL’DA BULUNAN YEREBATAN SARAYI’NA KADAR, ANTİK ÇAĞ’DA ULAŞILAN MÜHENDİSLİK BAŞARILARI KONU EDİLİYOR.

Fragmanlar
  • Antik Çağın Sırları - Fragman - TRT BelgeselAntik Çağın Sırları - Fragman - TRT Belgesel