Anadolu'nun Gözleri

Programlar

Yönetmenliğini Cemalettin İRKEN’in yaptığı “Anadolu’nun Gözleri” belgeseli Anadolu’nun zengin kültürel değerlerini yansıtan 13 ayrı kentin, kültürel ve sosyolojik damarlarıyla beslenmiş bir ya da iki yöre fotoğrafçısının tanıklığında anlatılmasını kapsamaktadır. 

Belgeselde, alışılmış kent tanıtımı formu ile sınırlı kalınmayıp, kentteki, doğadaki, sosyal yaşamdaki değişim ve dönüşüm, özgün bir bakış açısıyla yansıtılmaya çalışılmıştır.  

Çekimler, 4 mevsim boyunca, 25 dakikalık bölümler halinde ileri teknolojik kamera ve ekipmanlar kullanılarak, konusunda yetkin bir ekip tarafından full HD/25P olarak gerçekleştirilmektedir. Kamera kullanımından ışık ve ses tekniğine kadar tüm ifade biçimlerinde, yaratıcı, yetkin bir görsel dil kullanılmış, sözlü bölümlerinde yaşayan Türkçenin özenli kullanımına dikkat edilmiştir. 

Çekimleri tamamlanan 7 bölümü aşağıdaki fotoğrafçılardan oluşmaktadır:  

MARDİN .......... Mehmet ÇELİK - Lütfi KAVAK 

Mısır’dan Hindistan’a kadar uzanan antik uygarlıklar coğrafyasının  merkezinde kurulmuş olan Mardin, tarihten gelen farklı dil ve dinlerin barış ve huzur içerisinde yaşam bulduğu bir kent. Bu değerlerini yıllardır tüm dünyaya gösteren Mardin’in, binlerce yıldır süregelen kadim kültürü, özgün kent mimarisi, şahmaranı, telkârisi, taş ustalığı, Mehmet Çelik ve Lütfi Kavak’ın tanıklığında anlatılıyor.

ÇAMLIHEMŞİN .......... Hasan GÜLAS 

Bir geri dönüşün öyküsü. İstanbul’a çalışmaya giden ve 50 yıl sonra metropolün karmaşasına dayanamayarak çocukluğunun geçtiği bulutların üzerindeki dağlara, eşsiz yaylara, buz gibi sularında balık tuttuğu derelere dönen Hasan Gülas’ın gözünden, Çamlıhemşin’in zorlu tabiat şartlarının yetiştirdiği hırçın ama sıcakkanlı insanları, onların öyküleri, müzikleri ve kültürleri anlatılıyor.

MUĞLA .......... Erdinç ÖZAL 

Sıcakkanlı insanları, eşsiz doğal güzellikleri ve kültürel değerlerine rağmen, Muğla, dünyaca tanınan ilçeleri Gökova, Marmaris, Bodrum, Fethiye’nin gölgesinde kalmış bir kent. Projede Muğla, kendine özgü mimarisini, mahalle aralarında yaşatılmaya çalışılan geleneklerini ve insan ögelerini fotoğraflarına konu edinen Erdinç Özal’ın gözünden anlatılıyor.

MUŞ ..........  Adem SÖNMEZ 

Hiçbir şey göründüğü gibi değil. Fotoğrafa yansıyan görüntülerin dışında başka bir gerçeklik var. Zorlu iklim ve coğrafyanın getirdiği güç yaşam koşulları, bambaşka bir kültür zenginliği yaratmış Muş’da... Belgesel, “Doğunun Evliya Çelebisi” Adem Sönmez ve onun gözünden görünen/görünmeyen gerçekliği anlatıyor.

KARS .......... Yıldırım ÖZTÜRKKAN - Vedat AKÇAYÖZ 

Kafkasların Anadolu’ya açılan kapısı olma özelliğini taşıyan, farklı  etnik  grupları ve mezhepleri barındıran, zengin ve renkli bir kültüre sahip olan Kars, savaş yorgunu olmasına rağmen, amaç edindiği barış felsefesini yaşama  biçimine yansıtmaya çalışıyor. Binlerce yıllık kültürel geçmişinin zenginleştirdiği insanları, hoşgörülerini, mimarisini, tarihi Vedat Akçayöz ve Yıldırım Öztürkkan’ın gözünden yansıtılıyor.

KARABÜK .......... Gülcan ACAR 

1938'de üç haneli bir köy iken, cumhuriyetin ilk sanayi hamlesi olarak kurulan demir çelik fabrikası ile modern bir Cumhuriyet kentine  dönüşümünü  anlatıyor belgesel. Hemen yanı başında, akılcı yerleşimin sergilendiği bir manzara ile UNESCO dünya mirası olmasının haklı gururunu taşıyan Safranbolu, kendine özgün mimari ve yaşam tarzı, gelenekleri, sıcakkanlı insanları, doğal güzellikleri kentte yaşayan, yetişen ve dünyaya açılan çalışmaları ile Gülcan Acar’ın fotoğrafları ve onu besleyen kültürel damarları anlatıyor.

ŞAVŞAT .......... Zafer GÜNGÜT 

Şavşat, sınırda yer alan bir kent olmasının getirdiği çok kültürlü yaşamı ve  zamanın getirdiği değişimleri bir karmaşa olarak değil, zenginlik olarak yansıtıyor kent yaşamına. Değişimdeki bu zenginlik ve  uyumun, dünya ölçeğinde “Sakin Kent” ünvanı ile taçlandırıldığı kentin geriye dönük belleği ve bugünü Zafer Güngüt’ün tanıklığında dile geliyor.

Belgesele konu olan fotoğrafçılar, fotoğraf serüvenlerine, doğup büyüdükleri o yerlerde, kimi mesleki, kimi de hobi olarak başlamış, zaman içerisinde yaşama biçimine dönüştürmüş öncü kişilerdir.  

Seçilen fotoğrafçıların ortak paydası; farklı coğrafya, iklim ve zaman diliminde dünyayı algılama biçimi ve kendini dışa vurma yolu olarak fotoğraf dilini kullanmaları ve bu yolda uzun zaman kat etmeleridir.  

Bu uzun serüvende, yaşadıkları kentin doğal ve kültürel  yapılanması onların fotoğraflarına özgün bir bakış olarak yansımıştır. 

 

BELGESEL FİLM EKİBİ 

Yönetmen: Cemalettin İrken 

Yapımcı: Cengiz Duru 

Görüntü Yönetmeni: Sabri Savcı 

Kurgu Yönetmeni:  Nuri Leblebici  

Proje ve Danışman: Özcan Yurdalan   

Metin Yazarı: Göknur Birincioğlu       

Kameramanlar: İrfan Yazar / Filiz Çakmak / Mazlum Demirbağ / Ömer Demirci  

Işık Şefi: Kadir Döner  

Jimy Jip: M. Cengiz Can   

Flycam: Orhan Ayberktürk / Burak Aykın / Selçuk Karaçam 

Müzik:  Murat Gedikli 

Yapım Yardımcısı: Ali Gör  

Proje Asistanları: Fatıma Betül Gürtekin / Çağlar Kaya   

Ulaşım: Mansur İbiş    

   

Fotoğraflar
Fragmanlar
Bölümler
 • Anadolu nun Gözleri - Fragman - TRT BelgeselAnadolu'nun Gözleri - Fragman - TRT Belgesel
 • Anadolu nun Gözleri - MardinAnadolu'nun Gözleri - Mardin
 • Anadolu nun Gözleri - ÇamlıhemşinAnadolu'nun Gözleri - Çamlıhemşin
 • Anadolu nun Gözleri - MuğlaAnadolu'nun Gözleri - Muğla
 • Anadolu nun Gözleri - MuşAnadolu'nun Gözleri - Muş
 • Anadolu nun Gözleri - KarsAnadolu'nun Gözleri - Kars
 • Anadolu nun Gözleri - KarabükAnadolu'nun Gözleri - Karabük
 • Anadolu nun Gözleri - ŞavşatAnadolu'nun Gözleri - Şavşat
 • Anadolu nun Gözleri - EdirneAnadolu'nun Gözleri - Edirne
 • Anadolu nun Gözleri - KapadokyaAnadolu'nun Gözleri - Kapadokya
 • Anadolu nun Gözleri - AyvalıkAnadolu'nun Gözleri - Ayvalık