TRT BELGESEL

Hayata Buradan Bakın

TRT Belgesel yerli yapımlarla dünyaya açılıyor.

Televizyon yayıncılığında ilklerin öncüsü Türkiye Radyo ve Televizyon Kurumu , belgesel kanalı TRT Belgesel ile yeni yayın döneminde ilkleri izleyiciyle buluşturacak. 4 Nisan 2015’de başlayacak olan TRT Belgesel’in yeni yayın dönemi, Türkiye’deki belgeselciler için de bir dönüm noktası niteliğinde.

Yurtiçinde ve yurtdışında  çekim yapan belgesel ekipleri;  farklı hayat öykülerini, doğayı, tarihi konu edinen belgeselleri ekrana taşıyacak.

Türkiye’deki  belgeselcilerin  gözünden vahşi doğa belgeselleri.

Türkiye, şimdiye kadar dünyayı hep başkalarının gözünden izledi.  TRT’nin yeni vizyonu ile  artık, dünya Türk yönetmenlerin gözünden de  anlatılacak. Son teknolojik gelişmeler ile sadece Afrika'nın doğal hayatına değil  Anadolu'daki vahşi hayata da tanıklık edilecek.

Tarih belgeselleri nefes kesecek.

Ünlü drama yönetmenleri desteğinde hazırlanılan setlerde çekilen tarih belgeselleri TRT Belgesel ’de izleyici ile buluşacak. Böylece sinema tadında belgeseller ile Türkiye’nin eşsiz tarihi yeniden hatırlanacak ve dünyaya tanıtılmış olacak.

TRT Belgesel artık HD

TRT Belgesel yeni yayın döneminde HD yayınları ile nefes kesecek. Vahşi doğa, sualtı, ekstrem sporlar, aksiyon macera, polisiye, bilim-teknik, sağlık, tarihi,dini ve dönem belgeselleri ile  TRT Belgesel, yeni yayın döneminde  adından çok söz ettirecek.

“Referans belgesel kanalı olacağız”

TRT Belgesel Kanal Koordinatörü Süleyman Tezgel, TRT Belgesel’in 4 Nisan’da başlayacak yeni yayın dönemi ile ilgili açıklamalar yaptı: “Yeni yayın dönemi ile Türkiye’nin belgesel kanalı olma çabasındayız. Türk belgeselciliğinin Afrika’dan Asya’ya ve Anadolu’nun farklı coğrafyalarına yüksek imkanlarla giderek Dünyayı bizim gözümüzle anlatan belgesellerle ekranlarımızda olacak.. Tarihi belgesellerle yeniden tarihimizle kucaklaşacağız. Gençleri yakalayacak ekran kahramanları, uygulamalı bilim, dramatik belgesellerle daha genç kanal, daha genç izleyici ile dünyada belgesel alanında referans kanal olma hedefindeyiz.”

Süleyman TEZGEL TRT Belgesel Kanal Koord.

suleyman.tezgel@trt.net.tr