4 Nisan'dan İtibaren TRT Belgesel'de Yepyeni Bir Dönem Başladı

4 NİSAN’DAN İTİBAREN TRT BELGESEL’DE YEPYENİ BİR DÖNEM BAŞLADI

17 Ekim 2009 tarihinde yayın hayatına başlayan TRT Belgesel, 4 Nisan 2015’den itibaren yeni yayın içeriği ve HD yayın kalitesi ile TRT Belgesel izleyicisi ile buluşmaya devam ediyor. Kuruluşundan bu yana, genel ahlak ilkelerini, milli gelenekleri ve manevi değerleri gözeten, topluma zarar verecek ve olumsuz duygular uyandıracak yayınların karşısında duran TRT, belgesel yayıncılığında da ilklere imza atarak, toplumsal sorumluluğun bir kez daha altını çiziyor.

Doğa, tarih, insan öyküleri, savaş gibi daha bir çok alanda; uzun ve yorucu çalışmaların ürünü olan, ilgi ile takip edilecek yeni belgeselleri izleyici ile buluşturan TRT Belgesel , teknik alt yapısını da yenileyerek yayınlarını HD yayın kalitesinde sunuyor.

Belgesel ekipleri yurt içinde ve yurt dışında gerçekleştirdikleri araştırma ve çekimlerle farklı hayat hikayelerini, doğayı, tarihi konu edinen belgeselleri ortaya çıkardılar.

Türkiye, çoğunlukla dünyayı hep başkalarının gözünden izledi. Afrika’nın balta girmemiş ormanlarındaki hayvanlar alemi aktarıldı izleyiciye. Peki, ya Anadolu? Belgesel izleyicisi artık TRT Belgesel sayesinde Türk yönetmenlerin gözü ile Anadolu’daki vahşi hayata tanıklık ediyor. Anadolu’nun sessiz ve derin, vahşi ama masum doğal yaşantısı, son teknoloji ile yapılan çekimlerle izleyiciye aktarılıyor.

Tarih günümüze ışık tutuyor. Bizi geçmişle yüzleştirip, gelecekle aramızda bir köprü kuruyor. Tarih ne kadar tarafsız ve anlaşılır bir dille anlatılırsa, geçmişle gelecek arasındaki köprü de o derece sağlam olur. İşte belgeseller biraz da bu konuya katkı sağlıyor. Kurulan köprüleri sağlamlaştırıyor.

TRT Belgesel’de yayınlanacak olan tarihsel belgesellerin çekimi, özel dekorların hazırlandığı setlerde gerçekleştirildi. Döneme uygun aksesuar ve kostümlerle desteklendi. Böylelikle sinema tadındaki belgeseller ile Türkiye’nin eşsiz tarihi hem Türk halkına hem de dünyaya farklı bir açıdan gösterilmiş, tanıtılmış olacak.

İnsan, doğa ve tarih... İnsan var olduğu günden beri doğanın ve yaşamın sırlarına yanıt arıyor. Yeni yapımlarıyla TRT Belgesel ; gerçeğin yalın rüzgarıyla umudu, yaşamı, doğayı, tarihi ve insanı ekranlara getiriyor.

TRT Belgesel izleyin. Mutlaka sizin ilginizi çekecek, sizi besleyecek, size iyi gelecek bir belgesel vardır.

Süleyman TEZGEL
TRT Belgesel Kanal Koordinatörü

suleyman.tezgel@trt.net.tr